بازدید سه ماهیانه needle valve | شیر سوزنی

بازدید سه ماهانه شیر سوزنی

بازرسی ۳ ماهیانه Needle Valve

یکی از کاربردهای شیرهای سوزنی استفاده از این تجهیزات در مسیرهای بای‌پس نیروگاه‌های آبی است. از این شیرها جهت باز نمودن مسیر بای‌پس نیروگاه در زمان‌های تریپ واحد و یا در زمان خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده واحدها جهت انتقال پیوسته آب به پایین دست استفاده می‌شود.

از آنجا که واحدهای نصب شده روی خطوط لوله انتقال آب چشمه روزیه سمنان از نوع پلتون می‌باشد در زمان بای‌پس نیروگاه این شیرها وظیفه کنترل دبی آب ورودی به مخازن اتمسفریک پایین دست را برعهده دارند.
به دلایل بالا و اهمیتی که پیوستگی عبور آب در این پروژه دارد در بازدیدهای سه‌ماهیانه زمان‌های باز و بسته شدن شیرها اندازه‌گیری می‌شود و کارکرد بدون مشکل گیربکس‌ها نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

همچنین نشتی این شیرها که به معنای افت توان تولیدی در واحدهای نیروگاهی موازی با این شیرها می‌باشد بررسی می‌گردد . به این منظور در صورت وجود نشتی بیش از اندازه برنامه ریزی برای تعمیرات آن‌ها صورت می‌گیرد.

عمده عیوب شیرهای ساخته شده شرکت مکانیک آب موجود در این پروژه گیر کردن شیر روی درصد بخصوصی از گشودگی می‌باشد که معمولا به دلیل خارج شدن گایدهای پیستون از جای خود به علت خوردگی محل اتصال آنها به بدنه شیر اتفاق می‌افتد و بروز نشتی در این شیرها نیز یکی دیگر از ایرادات در زمان بسته شدن کامل می‌باشد که علاوه بر دلایل ذکر شده قبلی بر اساس تجربه به دلیل نشست رسوب روی پیستون یا دیگر سطوح متحرک شیر می‌باشد. همچنین عملکرد معیوب بیرینگ‌های متصل به ماردون گیربکس ناقص این شیرها نیز یکی دیگر از نقاط ضعف این شیرها می باشد که باعث لقی ماردون و خوردگی دنده‌های درگیر گیربکس و ماردون می‌شود.

بازدید از MOV Valve (شیر سوزنی)

در صورت علاقمندی به جزییات بیشتر در مورد انواع شیر سوزنی و تعمیرات معمول آنها میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *